ترک اعتیاد

  ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان مانند تریاک، هروئین، کوکائین، برخی داروها و الکل اطلاق می‌شود. بنا بر تعریف اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی، که بر اساس تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده‌اند بنا شده‌است، تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است: «بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و به دست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می‌کنند تا همه امکانات و قابلیت‌های بالقوه خود را مجدداً به دست آورند.»

  زمانی‌ که با اعتیاد دست ‌و پنجه نرم می‌کنید، ترک آن از نظر خودتان یک هدف غیرممکن به‌نظر می‌رسد. مهم نیست تا چه حد غرقِ اعتیاد شده باشید، اما رهایی از آن هیچ‌وقت غیرممکن نیست. با درمان درست، حمایت اطرافیان و یافتنِ دلیل اصلی اعتیاد، تغییر امکان‌پذیر است. حتی اگر برای ترک اعتیاد تلاش کرده‌اید و موفق نشده‌اید، نباید امیدتان را از دست بدهید. قطعا برای رهایی از اعتیاد، موانعی وجود دارند که باید آنها را پشت سر بگذارید، اما همین‌ که به ترک اعتیاد فکر کنید، یعنی در مسیر بهبود گام برداشته‌اید.

  قبل از شروع دوران ترک ماده ی مخدر ، معتاد باید از راهنمایی های پزشک برخوردار شود . بعضی مواد مخدر مانند باربی توریت و بنزودیازپام بایستی بجای ترک ناگهانی تدریجا کاهش یابد . ترک ناگهانی این مواد مخدر ممکن است پی آمدهای شدیدتر و اضافی به همراه داشته باشد . برای نمونه اگر مصرف ترکیبات دارویی باربی توریت ناگهان ترک شود ممکن است فرد دچار حالت غش گردد .

  درمان اعتیاد دو مرحله دارد:

  • مرحله اول پاک شدن یا برطرف کردن وابستگی بدنی به مواد بصورتی که بعداز آن، بیمار با عدم مصرف مواد مخدر خمار نشود.
  • مرحله دوم پاک ماندن یا برطرف کردن وابستگی روانی بیمار به صورتیکه شخص بتواند هوس و وسوسه مصرف مواد را در وجود خود کنترل کرده و همیشه انگیزه پاک ماندن را در خود بالا نگاه دارد.

  کلیه روشهای ترک اعتیاد را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد؛ اول روش سنتی و یا همان سم زدایی می باشد که درصد موفقیت پایین و احتمال بازگشت بالایی دارد. چرا که بطور مستقیم ذهن فرد را مورد هدف قرار می دهد و فرد بدون هیچ آمادگی ذهنی خاصی به مبارزه با وسوسه ها میپردازد. معمولا افرادی که از این روش استفاده میکنند، در اکثر مواقع دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند و بجای درمان، بیشتر در دام اعتیاد گیر می افتند. دومین روش ترک اعتیاد، روش مشاوره رفتار درمانی است. در این روش احتمال موفقیت بسیار زیاد می باشد؛ چرا که در این روش مرحله به مرحله به فرد معتاد کمک میشود تا مواد مخدر را ترک کند. مهمترین ویژگی این روش نسبت به روش سم زدایی این است که در تمام مدت ترک یک مشاور بصورت واقعی و تمام وقت در کنار بیمار وجود دارد. در روش رفتار درمانی، ابتدابه بیمار آموزش داده می شود که چطور وسوسه های فکری خود را از بین ببرد و بعد از آن با مراقبت های مستمر از بازگشت به سمت مواد و یا اعتیاد به دارو های مشابه از فرد محافظت می کنند. حتما تمامی ما به این نکته اجهاف داریم که کسی که اعتیاد دارد خودش هم میداند، اگر اراده ای قوی برای ترک اعتیاد خود داشته باشد و فکر خودش را کنترل کند، به راحتی می تواند مواد را کنار بگذارد. در  روش مشاوره رفتار درمانی نیز با توجه به همین نکته ابتدا مهمترین قسمت ترک شکل می گیرد و در ادامه مسیر همراه با مراقبت فکری ادامه پیدا می‌کند.

  نکاتی ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد

  • بنابر آنچه كه گفته شد و چنانچه می خواهید در ترك و درمان اعتیاد خود یا نزدیكان خود موفق باشید ، رعایت موارد زیر ضروری است؛ در غیر این صورت احتمال بازگشت به اعتیاد حتمی است :
  • فرد معتاد از دیدگاه پزشكی خصوصاً روان پزشكی بیمار است.
  • فرد معتاد باید بخواهد و مصمم باشد كه از بلای خانمانسوز اعتیاد نجات یابد.
  • ارزیابی های روان پزشكی ، روان شناختی ، شخصیتی ، جسمی و ... قبل از شروع ترك و درمان ضروری است.
  • بیمار و خانواده بیمار بهتر است كه در حد امكان نظریات و توصیه های روان پزشك  معالج را پذیرفته و به آن عمل نمایند.
  • بهتر است فرد معتاد با همراه مورد اعتماد خانواده و روان پزشك معالج در بیمارستان  بستری گردد.
  • در صورتی كه پزشك معالج صلاح می داند ، بیمار معتاد در مدت زمان مشخصی ممنوع الملاقات باشد  و تمام اطرافیان و نزدیكان باید این نكته را رعایت نمایند.
  • نوع و روش ترك یا سم زدایی با توافق بیمار معتاد یا خانواده  او و روان پزشك معالج تعیین و انتخاب شود.
  • مدت زمان بستری توسط پزشك معالج تعیین و مشخص می گردد و بیمار و خانواده او نباید بر خلاف آن عمل نمایند.
  • بعد از انجام ترک اعتیاد بیمار باید حداقل به مدت یك سال تحت نظر روان پزشك به درمان خود ادامه داده و از داروهایی كه تجویز می شود استفاده و به توصیه های او عمل نماید.
  • درمان های غیر دارویی مانند روان درمانی انفرادی ، گروه درمانی ، خانواده درمانی  و ... اگر لازم باشد بهتر است انجام شود.
  • شروع به كار ، فراهم نمودن كاری مناسب ، و بازگشت سریع فرد به كار قبلی در درمان بسیار مؤثر است.
  • فعالیت های ورزشی روزانه و منظم یكی از ضروریات درمان اعتیاد است.
  • در حال حاضر پیشرفته ترین ، سریعترین و بهترین روش ترک اعتیاد ، روش سم زدایی R.O.D می باشد كه بهتر است با بستری شدن در بیمارستان صورت پذیرد .

  پذیرش آگهی

  09109908326

  سفارش طراحی سایت و سئو به صورت تخصصی 09109908326

  روز ها از ساعت
  08:00 - 18:00
  شبها از ساعت
  18:00 - 22:00
  هر گونه کپی برداری از محتوای سایت آزاد و هیچ محدویتی وجود ندارد.